Moissanit jest naturalnie tworzącym się minerałem, podobnie jak diament, szmaragd czy rubin.

Henri Moissan - Źródło: Wikipedia

Po raz pierwszy został odkryty w 1893 roku przez francuskiego naukowca Henri Moissana (stąd nazwa "moissanit") i w naturze występuje niezwykle rzadko (wielokrotnie rzadziej niż diament).

Moissanit jest uderzająco podobny do diamentu. Tylko naprawdę dobry jubiler może odróżnić te dwa kamienie. Moissanit jednak, jest osobnym kamieniem szlachetnym z zupełnie innym składem niż diament.

Mimo to moissanit i diament często są ze sobą porównywane. To dlatego, że coraz więcej osób wybiera moissanit jako alternatywę dla diamentu. Wiele osób rozważa obecnie zakup pierścionka zaręczynowego z moissanitem zamiast pierścionka z diamentem.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na pierścionek zaręczynowy z moissanitem?

Moissanit jest praktycznie nie do odróżnienia od diament gołym okiem. Tylko koneser widzi różnicę. Natomiast istnieją inne silne różnice, które sprawiają, że moissanit jest atrakcyjniejszym wyborem:

Cena

Cena odgrywa ogromną rolę w wyborze między moissanitem a diamentem. Podczas gdy za doskonale oszlifowany 1 karatowy diament można wydać nawet 50.000 złotych, ten sam doskonale oszlifowany moissanit kosztuje nie więcej niż 500 złotych. To aż 100 razy mniej!

Blask i kolor

Możesz myśleć, że z powodu dużej różnicy w cenie, moissanit nie jest aż tak piękny jak diament. Nic jednak nie może być dalsze od prawdy! W rzeczywistości wiele osób uważa, że blask moissanitu jest piękniejszy niż diamentu. Dzieje się tak dlatego, że moissanit świeci bardziej i odbija więcej koloru.

Przykładowo, gdy porównamy pierścionek z diamentem obok siebie z pierścionkiem z moissanitem, to natychmiast zauważymy, że pierścionek z moissanitem świeci mocniej, a także odzwierciedla więcej kolorów. Tymczasem różnica jest tak subtelna, że gołym okiem nadal wygląda uderzająco podobnie do diamentu.

Twardość

Moissanit jest również prawie tak twardy jak diament. Diament plasuje się jako 10 w skali Mohsa (skala używana do pomiaru twardości), podczas gdy moissanit mieści się między 9.25 a 9.5. To czyni moissanit drugim najtwardszym kamieniem szlachetnym na świecie (po diamencie)!

Nie musisz się więc absolutnie martwić o długowieczność moissanitu. Jest niezwykle twardy i wysoce odporny na zarysowania, podobnie jak diament. Moissanit jest twardszy od szafiru, szmaragdu i topazu - od wieków wykorzystywanych w biżuterii.

Etyka

Jednym z wielu powodów dlaczego coraz więcej osób decyduje się na zakup moissanitu jest to, że jest to po prostu bardziej etyczny wybór.

Kupując naturalny diament, nie masz możliwości weryfikacji:

  • Gdzie został wydobyty;
  • W jakich warunkach był wydobywany;
  • Czy finansował grupy rebeliantów (krwawe diamenty);
  • Jak wpływa na klimat i środowisko naturalne w wyniku działania kopalni diamentów;
  • Czy górnicy otrzymali odpowiednie wynagrodzenie.

Prawda jest taka, że wokół wydobycia diamentów nadal istnieje wiele konfliktów i nadużyć. Oczywiście nie mówi się o tym podczas zakupu pierścionków zaręczynowych lub złotych kolczyków u lokalnego jubilera, ale w międzyczasie możesz ryzykować wspieranie nieuczciwego przemysłu.

Jeśli moissanit jest tak fantastyczny, dlaczego nie jest znacznie bardziej popularny?

Moissanit nie jest jeszcze dobrze znany, ponieważ jego produkcja i sprzedaż została opatentowana przez amerykańską firmę Charles and Colvard do 2016 roku. Dało to firmie monopol zarówno na produkcję jak i sprzedaż moissanitu.

Obecnie, każdy ma prawo sprzedawać ten piękny kamień szlachetny, w związku z czym dopiero w ostatnich latach odnotowuje się znaczny wzrost zainteresowania moissanitem.

Spodziewamy się, że z czasem moissanit może stać się bardziej popularny niż diament, ze względu na wiele zalet opisanych powyżej.

Dlaczego moissanit jest bardziej przystępny cenowo niż diament?

Moissanit jest średnio 100 razy bardziej przystępny cenowo niż diament (dosłownie!). To dlatego, że chociaż jest niezwykle rzadki w naturze, jesteśmy w stanie odtworzyć go w laboratoriach.

Oznacza to, że możesz mieć dokładnie taki sam kamień szlachetny jak ten pochodzenia naturalnego, tylko z tą różnicą, że jeden został wyhodowany w laboratorium, a drugi pod ziemią.

Diament jest obecnie również tworzony w laboratoriach (zwany również jako "diament syntentyczny"). Jednak proces ten jest nadal znacznie bardziej pracochłonny, a przy okazji wyhodowanie diamentów trwa zdecydowanie dłużej. Z tego powodu nawet laboratoryjnie wyhodowany diament jest nadal wielokrotnie droższy od moissanitu.

Dlaczego moissanit mieni się bardziej niż diament?

Złote kolczyki sztyfty z moissanitem

Moissanit jest wyjątkowo błyskotliwy, a nawet 10% bardziej błyskotliwy niż diament! Dzieje się tak dlatego, że moissanit ma wyższy współczynnik załamania światła i dyspersji w porównaniu do diamentu.

Współczynnik załamania światła kamienia szlachetnego reprezentuje, jak bardzo światło jest odbijane (załamane), podczas gdy dyspersja reprezentuje światło odbite z powrotem od kamienia szlachetnego na pewnych długościach fal. Każda długość fali wywołuje w nim określony kolor. Im więcej długości fali, tym więcej kolorów w odbiciu.

Bez różnic w długości fali, po prostu byłby to "martwy" kamień szlachetny, który tylko odbija światło, ale nie ma tego dobrze nam znanego blasku. Widać to na przykładzie cyrkonii, która ma zarówno niższą dyspersję, jak i współczynnik załamania światła niż diament.

Natomiast, gdy światło świeci na moissanit, to nie tylko produkuje on szersze spektrum kolorów niż diament, ale również odzwierciedla więcej kolorów tego światła z powrotem! To daje moissanitowi jego wspaniały blask i rozproszenie, które nie mogą być porównywane z żadnym innym kamieniem szlachetnym.

Nie nazywamy moissanitu najpiękniejszym kamieniem szlachetnym na świecie za nic!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie moissanitu?

Jest kilka rzeczy, które są ważne przy zakupie biżuterii z moissanitem:

Kolor

Podobnie jak w przypadku diamentu, ważny jest kolor moissanitu. Diamenty mają skalę barw od D do Z, przy czym D jest całkowicie bezbarwne, a Z jest niezwykle kolorowe (są to brązowe lub czarne diamenty).

Generalnie, im bliższy kolor do barwy D, tym cenniejszy diament. W przypadku moissanitu ta zasada również obowiązuje. Jednak większość kamieni moissanitowych na rynku to zazwyczaj kamienie bezbarwne D-E-F. Oznacza to, że w kamieniu nie można zaobserwować żadnego koloru.

Ważne jest więc, aby zwrócić na to uwagę przy zakupie biżuterii z moissanitem.

Cała biżuteria z moissanitem oferowana w My Moissanite jest bezbarwna w skali D-E-F (chyba, że wcześniej kontaktowałaś/-eś się z nami w sprawie innego koloru). Co więcej, możemy również dostarczyć kolorowe kamienie moissanitowe.

Jakość szlifu

Jakość szlifu jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem przy zakupie diamentu lub moissanitu. To dlatego, że jakość szlifu określa, jak dobrze światło jest odbijane z powrotem. To nadaje moissanitowi i diamentowi blask.

Istnieje 5 stopni jakości szlifu:

  1. Doskonały
  2. Bardzo dobry
  3. Dobry
  4. Umiarkowany
  5. Zły

Ważne jest, zwłaszcza jeśli chodzi o moissanit, aby wybrać doskonałą jakość szlifu.

Kupując biżuterię z moissanitu w My Moissanite, masz pewność doskonałej jakości cięcia. Dla każdego moissanitu powyżej 0,3 karata otrzymasz również standardowy certyfikat GRA, który opisuje wartości szlifu.

Czystość

Przejrzystość lub czystość moissanitu pokazuje nierówności kamienia. Można je w zasadzie dostrzec tylko przy użyciu lupy, ale mają one wpływ na odbicie światła (a więc i blask).

Przecież kupując moissanit, chcesz mieć jak najmniej niedoskonałości. Zazwyczaj kamienie moissanitowe są dziś sprzedawane praktycznie bez skaz, ale nadal ważne jest, aby na nie uważać. Kupując w My Moissanite, masz gwarancję, że kamień moissanitowy ma niewiele lub nie ma żadnych skaz.

Kup swoją idealną biżuterię z moissanitem już teraz w My Moissanite!

Ciebie również przekonuje ten niesamowity kamień szlachetny? Zrób zakupy w naszym sklepie już teraz i odkryj blask moissanitu!