Diament to bez wątpienia najpopularniejszy kamień szlachetny na świecie. Od lat uchodzi za kamień mający symbolizować “wieczną miłość” (też nie jest dla nas jasneco mamy przez to rozumieć…).

Jednak ostatnio coraz częściej słyszysz o znacznie bardziej przystępnej cenowo i etycznej alternatywie, jaką jest moissanit. I obecnie, nawet w przypadku tak ważnych decyzji, jak wybór pierścionka zaręczynowego lub obrączek ślubnych, coraz więcej zakochanych decyduje się na diamentową alternatywę.

Chociaż jest praktycznie niemożliwe, by odróżnić moissanit od diamentu gołym okiem, są one zbudowane z zupełnie innych surowców. To właśnie dlatego moissanit jest tak interesujący.

Mimo, że oba kamienie są tak podobne, diament jest średnio 200× droższy od moissanitu.

Więc jak Ty możesz na tym skorzystać? Czy przez cały czas przepłacaliśmy za diamenty? Odpowiedź Cię zaskoczy….

Moissanit vs diament:

Cena

Być może największą różnicą przy porównywaniu moissanitu i diamentu, jest cena.

Diamenty są, mówiąc obiektywnie, niesamowicie drogie. Za idealnie oszlifowany diament o masie 1 karata można łatwo wydać 50 000 do nawet 75 000 złotych.

Tymczasem 1 karatowy moissanit doskonałej jakości nie będzie kosztował więcej niż 800 zł…

To różnica w cenie od około 60 00% do nawet 100 000%!

Można by więc założyć, że różnica w cenie będzie miała związek z różnicą w jakości. Nic jednak nie może być dalsze od prawdy! W rzeczywistości przeciętny diament jest średnio oszlifowany z dodatkowymi niedoskonałościami.

Z drugiej strony, moissanit jest obecnie produkowany z doskonałą jakością zarówno w szlifie, kolorze, jak i ograniczonych zanieczyszczeniach. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie dostępne na rynku moissanity są tworzone w laboratorium. Dzięki temu możliwe jest wyprodukowanie idealnego kamienia szlachetnego w idealnych warunkach.

W rzeczywistości eksperci (jubilerzy i złotnicy) często ledwo, jeśli w ogóle, potrafią odróżnić diament od moissanitu! [1]

Twardość i trwałość

Twardość minerałów mierzy się w skali twardości Mohsa. Diament zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 10, ale moissanit plasuje się tuż za nim z wynikami tak wysokimi jak 9,25 a nawet 9,5. Dzięki temu moissanit jest drugim najtwardszym kamieniem szlachetnym na świecie (po diamencie). [2]

Innymi słowy, zarówno moissanit jak i diament są niezwykle twarde. Tylko inny moissanit lub diament może zarysować moissanit.

W praktyce więc nie zauważysz absolutnie żadnej różnicy między twardością moissanitu i diamentu. Moissanit zachowuje swoją twardość i pozostaje tak samo piękny jak diament. Nie matowieje z czasem (jak cyrkonia) i zachowuje swój blask.

Dzięki temu moissanit idealnie nadaje do okazania “wiecznej miłości” jemu lub jej (…)

Ogień i blask

Diamenty mają ogromną refrakcję (zwaną również dyspersją).

Idealnie oszlifowany diament załamuje światło w pasmach, które mienią się we wszystkich kierunkach. Ten blask jest tym, co czyni diament tak pięknym i pożądanym. Ale moissanit ma również silne właściwości refrakcyjne!

W rzeczywistości moissanit mieni się bardziej niż diament!

Refrakcyjna moc minerałów jest mierzona przez tzw. współczynnik załamania światła, gdzie diament punktuje jako 2.42, podczas gdy wynik moissanit wynosi zaskakująco 2.65! [3]

Moissanit błyszczy więc bardziej niż diament. Nie oznacza to jednak, że zobaczysz ogromną różnicę między nimi.

W rzeczywistości badanie przeprowadzone przez Amerykański Instytut Gemmologiczny [2] wykazało już w 1997 roku, że gołe oko nie jest w stanie dostrzec prawie żadnej różnicy między wysokiej jakości diamentem a “standardowym” moissanitem.

Jedyną zauważalną różnicą jest nieco jaśniejsze i bardziej obecne odbicie światła z moissanitu. I ten blask jest właśnie tym, co sprawia, że diament jest dla wielu tak cenny!

Kolor

Jest prawie niemożliwe, by zobaczyć różnicę kolorów między bezbarwnymi diamentami i kamieniami moissanitu.

Chociaż oba kamienie szlachetne można kupić w różnych kolorach, bezbarwne odmiany są zazwyczaj najbardziej poszukiwane. Jednak bezbarwne diamenty są niesamowicie drogie, więc spora część ludzi decyduje się na diament z brązową lub ciemną mgiełką.

W przeciwieństwie do tego, prawie wszystkie dostępne kamienie moissanitowe zawierają zero zanieczyszczeń lub przebarwień (chyba że to jest to, co chcesz, ze względu na bardziej “vintage” wygląd).

Dzieje się tak dlatego, że moissanit jest niezwykle rzadki z natury, a więc wszystkie dostępne w handlu moissanity zostały wyprodukowane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych.

Etyka

Jednym z faktów, który znacznie odróżnia moissanit od diamentu jest perspektywa etyczna.

Handel diamentami od dziesięcioleci jest krytykowany ze względu na nieetyczne praktyki.

Od lat 90. diamentami handlują grupy rebeliantów w Afryce, finansując swoją dominację, wojnę i często nieludzkie działania.

Agresja i przemoc, jakie się z tym wiążą spowodowały, że wszyscy znamy już pojęcie: krwawych diamentów, znanych również jako diamenty konfliktowe.

Organizacja Narodów Zjednoczonych powołała wówczas Proces Kimberly. Był to sposób na sprawdzenie, czy diamenty zostały zdobyte legalnie.

Jednak kilka organizacji praw człowieka trafnie zauważyło, że niewiele zmieniło się w tej sytuacji. [4]

Ponadto, między innymi w krajach afrykańskich, wydobycie diamentów nadal stwarza niebezpieczne warunki pracy, rasizm i niszczący wpływ na otaczającą przyrodę.

Całkowite wyeliminowanie krwawych diamentów wydaje się niemożliwe. Dlatego wielu uważa, że ważne jest, aby jak najwięcej osób zaczęło wybierać alternatywy, które są etyczne, takie jak moissanit, cyrkonia czy biały szafir.

Najczęściej Zadawane Pytania

Może to zabrzmieć szokująco na pierwszy rzut oka, ale po głębszej analizie, większość par nawet preferuje pierścionek zaręczynowy z moissanitem.

Powód? Moissanit jest znacznie bardziej przystępny cenowo, tak samo piękny (jeśli nie piękniejszy) niż diament, a poza tym, moissanit jest o wiele bardziej etycznym wyborem z powodu “krwawych diamentów”.

Więc zaoszczędź sobie tysiące złotych, kupując pierścionek zaręczynowy z moissanitem zamiast z diamentem i zainwestuj swój dodatkowy budżet, na przykład w luksusowy miesiąc miodowy lub przyjęcie ślubne!

Dlaczego diament jest znacznie droższy od moissanitu?

Większość myśli, że wysoka cena diamentów ma związek z rzadkością tego kamienia szlachetnego. Jest to jednak błąd. W samym 2019 roku na świecie wydobyto szokujące142 miliony karatów diamentów. [5]

W rzeczywistości, idea niedoboru została stworzona przez brytyjskich handlowców, którzy w latach 40. ubiegłego wieku utworzyli kartel, aby zdobyć monopol na handel diamentami. Firma ta nadal istnieje i obecnie nosi nazwę De Beers. [6]

De Beers stworzył wtedy sprytną kampanię marketingową. Według wielu, uznawana jest jakonajbardziej udana kampania marketingowa na świecie.

Z hasłem “Diamenty są wieczne”, De Beers stworzył sentyment mówiący, że diamenty symbolizują “wieczną miłość” i z tego powodu były niezbędne do każdych zaręczyn.

A z racji monopolu, jaki firma ma do dziś, mogą ustalać ceny diamentów. [7]

Wierzcie lub nie, ale nie jakość lub rzadkość czyni diamenty droższe niż moissanit i inne minerały. Niezwykle dobry marketing. To jest odpowiedź.

Jak powstaje moissanit?

Moissanit jest minerałem, który występuje naturalnie. Jest jednak niezwykle rzadki i zbyt mały, by móc go używać w produkcji biżuterii. Dlatego dostępny w handlu moissanit jest produkowany w laboratoriach.

Krzem i węgiel w wyniku skomplikowanego procesu tworzą mieniący się kamień szlachetny. Odbywa się to poprzez poddanie obu surowców działaniu ciepła i bardzo wysokiego ciśnienia. Powoduje to, że surowce odparowują i mieszają się ze sobą. Ostatecznie całość stygnie i powstaje surowy kamień moissanitu.

W tym czasie, minerał może zostać pocięty na wysublimowany kamień szlachetny.

Gdzie mogę kupić moissanit?

Moissanit nie jest jeszcze tak powszechnie dostępny jak diament. Szczególnie w sklepach jubilerskich nie znajdziesz moissanitu. \My jednak, specjalizujemy się w sprzedaży moissanitu. Zobacz stronę internetową naszego sklepu, by odkryć wszystkie oferowane produkty z moissanitem!

Źródła

[1] Donald Clark, CSM IMG. “Distinguishing Diamonds: Educating Your Eyes” – International Gem Society.

[2] Dr. Kurt Nassau, Dr. James E. Shigley, Shane F. McClure & Shane Elen. “Synthetic Moissanite: A New Diamond Substitute” – Gemological Institute of America

[3] “Diamond” – Encyclopaedia Britannica

[4] Ivona Josipovic. “Conflict Diamonds: Not so clear-cut” – Harvard International Review

[5] Diamond industry - statistics & facts

[6] “Blood Diamond” - Encyclopaedia Britannica

[7] Uri Friedmand. “How an Ad Campaign Invented the Diamond Engagement Ring” – The Atlantic